Podstawy Analizy Technicznej

Podstawy Analizy Technicznej

20-06-2024

Wyświetlenia: 723

Zwykle wykorzystuję stronę TradingView.com. Strona jest darmowa, jedynie trzeba się zarejestrować. Płatna wersja oferuje trochę więcej możliwości, jednak nie są one zbyt potrzebne. Można dodać 3 wskaźniki jednocześnie. Czasem trzeba któryś usunąć, żeby zamienić go na inny (np. RSI na stochastyczne RSI).

 

Kilka pojęć:

Broker - Aplikacja gdzie kupujesz instrumenty giełdowe.

 

Wolumen- Ile akcji zostało przehandlowane. Czasem są spadki, jednak w połączeniu z niskim wolumenem nie są czymś ważnym. Dopiero wysoki wolumen potwierdza, że dzieje się coś szczególnego.

 

Świece - czerwone lub zielone kwadraciki przedstawiające zmienność cen.

 

Bycze nastawienie- prognozowanie wzrostów.

 

Niedźwiedzie nastawienie- prognozowanie spadków.

 

Szortowanie - kiedy cena akcji rośnie, zarabiamy. Jak jednak zarobić kiedy cena spada? Szortowanie to zarabianie na tym, że cena spada. Zwykle szortowanie wiąże się z pożyczaniem pieniędzy od brokera.

 

Szort squeeze - wzrost ceny powoduje straty na kontach szortujących. Nie mają oni wtedy już pieniędzy i muszą kupować akcje po takiej cenie jaka jest. Ich zakupy także podnoszą ceny i spirala się rozkręca.

 

Luka - kiedy akcja szybko rośnie w pierwszych milisekundach po otwarciu giełd (na premarkecie jest na plus), tworzy się luka cenowa. Algorytmy, boty oraz inwestorzy “grają” potem tak, żeby “zamknąć tą lukę. Taka jest zasada.

 

 

 

Średnia ruchoma/krocząca- średnia z ostatnich cen X dni/tygodni/miesięcy itd. Jest to linia która sama w sobie jest wsparciem lub oporem. W dłuższym terminie cena zawsze wraca lub oscyluje wokół najbardziej wypłaszczonej z tych linii.

 

W zależności od tego czy wybierzemy dni czy tygodnie, linie będą wyglądać inaczej.
Chodzi o to żeby znaleźć to, co znalazła reszta rynku.


Wsparcie- linia lub poziom, na którym cena akcji powinna znaleźć “oparcie” i zatrzymać się podczas spadków.

 

Opór- linia lub poziom, który stawia cenie "blokadę". Może ona go pokonać w wyniku dobrych informacji i nastawienia rynku. Może się cena od niej odbić i szukać wsparcia.

 

Linia trendu - Linią trendu w poniższym przykładzie jest wsparcie i opór. Tworzą one kanał wzrostowy, zbudowany z linii trendu.