Podstawy Analizy Technicznej

Podstawy Analizy Technicznej

20-06-2024

Wyświetlenia: 815

Zwykle wykorzystuję stronę TradingView.com. Strona jest darmowa, jedynie trzeba się zarejestrować. Płatna wersja oferuje trochę więcej możliwości, jednak nie są one zbyt potrzebne. Można dodać 3 wskaźniki jednocześnie. Czasem trzeba któryś usunąć, żeby zamienić go na inny (np. RSI na stochastyczne RSI).

 

Kilka pojęć:

Broker - Aplikacja gdzie kupujesz instrumenty giełdowe.

 

Wolumen- Ile akcji zostało przehandlowane. Czasem są spadki, jednak w połączeniu z niskim wolumenem nie są czymś ważnym. Dopiero wysoki wolumen potwierdza, że dzieje się coś szczególnego.

 

Świece - czerwone lub zielone kwadraciki przedstawiające zmienność cen.

 

Bycze nastawienie- prognozowanie wzrostów.

 

Niedźwiedzie nastawienie- prognozowanie spadków.

 

Szortowanie - kiedy cena akcji rośnie, zarabiamy. Jak jednak zarobić kiedy cena spada? Szortowanie to zarabianie na tym, że cena spada. Zwykle szortowanie wiąże się z pożyczaniem pieniędzy od brokera.

 

Szort squeeze - wzrost ceny powoduje straty na kontach szortujących. Nie mają oni wtedy już pieniędzy i muszą kupować akcje po takiej cenie jaka jest. Ich zakupy także podnoszą ceny i spirala się rozkręca.

 

Luka - kiedy akcja szybko rośnie w pierwszych milisekundach po otwarciu giełd (na premarkecie jest na plus), tworzy się luka cenowa. Algorytmy, boty oraz inwestorzy “grają” potem tak, żeby “zamknąć tą lukę. Taka jest zasada.

 

 

 

Średnia ruchoma/krocząca- średnia z ostatnich cen X dni/tygodni/miesięcy itd. Jest to linia która sama w sobie jest wsparciem lub oporem. W dłuższym terminie cena zawsze wraca lub oscyluje wokół najbardziej wypłaszczonej z tych linii.

 

W zależności od tego czy wybierzemy dni czy tygodnie, linie będą wyglądać inaczej.
Chodzi o to żeby znaleźć to, co znalazła reszta rynku.


Wsparcie- linia lub poziom, na którym cena akcji powinna znaleźć “oparcie” i zatrzymać się podczas spadków.

 

Opór- linia lub poziom, który stawia cenie "blokadę". Może ona go pokonać w wyniku dobrych informacji i nastawienia rynku. Może się cena od niej odbić i szukać wsparcia.

 

Linia trendu - Linią trendu w poniższym przykładzie jest wsparcie i opór. Tworzą one kanał wzrostowy, zbudowany z linii trendu.

 

 

Retest- po pokonaniu oporu, często następuje powrót do oporu żeby przetestować czy jest dostatecznie silny. Dodatkowo turyści którzy nie mają pewności swoich działań, zostają wtedy wyrzuceni z rynku. Sprzedają akcje w strachu. Traderzy mogą sprzedać akcje niedługo po wybiuciu, nastepnie odkupić je podczas retestu. Tak działa rynek.

 

RSI - Relative Strength Indeks. Wskaźnik siły względnej pokazuje na jakim poziomie wzrostu lub spadku znajduje się cena. Im niższe RSI tym technicznie jest taniej.

 

 

W poniższym przypadku znajdujemy się w trendzie wzrostowym. Wtedy RSI rzadko kiedy spada do niskich poziomów. 

 

 

RSI rośnie i spada. Mówi się, że kiedy walor (akcja, indeks)  rośnie zbyt szybko to musi “schłodzić wskaźniki”. Często kiedy opisywany wskaźnik jest nisko, wtedy możemy z większą pewnością “kupować”.

 

W zależności od tego czy wybierzemy “świece” dzienne, tygodniowe czy miesięczne, nasz wskaźnik będzie się różnił. Praktyka czyni mistrza.

 

 

Dodatkowo korzystam ze stochastycznego RSI. Jest to “szybsze” RSI. Najlepiej działa kiedy jesteśmy w trendzie wzrostowym.


Czasem wykorzystuję też Full Stochastic:

 

Łącząc te wskaźniki mogę zademonstrować mój proces myślowy:



Ostatnie wzrosty przedłużyły się, Nvidia i inne popularne spółki kontynuowały rajd. Jest możliwość, że walory które nie partycypowały w rajdzie, teraz zaczną nadrabiać.


 

 

Poniżej przedstawiam przykład analizy technicznej która jest wysokiego poziomu. Do takich rzeczy potrzeba lat praktyki:

 


 

Tu analiza której ja nie rozumiem i moim zdaniem nie ma sensu. Jest to coś z czego wiele osób się śmieje. Jeżeli widzisz coś takiego, to raczej omijaj bo osoba która to tworzy, żyje we własnym świecie:

7

Komentarze:

Sortuj wg:

KK

20-06-2024 10:35

Nie spotkałam się jeszcze z takim prostym wytłumaczeniem, objaśnieniem skomplikowanych zasad jakimi rządzi się giełda. Dziękuję. Pozdrawiam i czekam na kolejne artykuły. 

Tomek InvesTB

21-06-2024 11:31

@KK
Dziękuję

-----------------

Bardzo ciekawy setup klaruje się na palladzie.

Pallad na kilkunastoletnim wsparciu. Wykonuje retest.




Tomek InvesTB

10-07-2024 22:13

Poniżej wklejam listę akcji, które wydają się tanie pod względem wskaźnika P/E oraz analizy technicznej w Lipcu 2024.

VALE jest jedną z najkonkretniejszych i największych spółek w tym zestawieniu.



Kupujemy na wsparciu



Lit obecnie jest tani, nielubiany. Cena spadła w strachu przed nadpodażą. Dlatego w zestawieniu znalazło się kilka spółek zajmujących się litem.

KK

19-07-2024 20:53

Jak się zaopatrujesz na cenę litu? Jest jeszcze szansa na powtórkę cen z 2022-23 roku? 

Tomek InvesTB

19-07-2024 21:40

@KK

Wygląda na to, że mamy tzw. oversupply/nadpodaż litu. Raczej do takiego wystrzału cen nie dojdzie. Jednak dla zdołowanych spółek litowych, jakakolwiek odwilż w cenie surowca będzie powodowała wzrosty. 

Teraz niestety stoimy na krawędzi głebokiej korekty na całym rynku akcyjnym.